⇦ | ![]() | ⇨ |
When 22.4 litres of H₂(g) is mixed with 11.2 litres of Cl₂(g) each at S.T.P, the moles of HCl(g) formed is equal to
Options
(a) 1 mol of HCl(g)
(b) 2 mol of HCl(g)
(c) 0.5 mol of HCl(g)
(d) 1.5 mol of HCl(g)
Correct Answer:
1 mol of HCl(g)
Explanation:
H₂ +Cl₂ → 2HCl
t=0 ,22.4,11.2 lit , 0
t=0,or 1 mole, 0.5 mole, 0
at time t (1-0.5) =0.5
0.5×2 = 1 mole
Related Questions:
- The compound that does not produce blue colour in Lassaigne’s test is
- 2.76 g of silver carbonate on being strongly heated yield a residue weighing
- Which one of the following ions has electronic configuration[Ar] 3d⁶?
- Reaction between an acyl halide and the sodium salt of a fatty acid results in
- Chromatography is a valuable method for the separation, isolation,purification
Topics: Some Basic concepts of Chemistry
(5)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply