| ⇦ |
| ⇨ |
What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃ is mixed with 50mL of 5.8% NaCl solution? (Ag = 107.8, N = 14, O = 16, Na = 23, Cl = 35.5)
Options
(a) 3.5g
(b) 7g
(c) 14g
(d) 28g
Correct Answer:
7g
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - By which of the following processes permanent hardness of water can be removed
- The weakest base among the following is
- Amongest the following,the compound that can most readily get sulphonated is
- If the energy of a photon is given as : =3.03 × 10⁻¹⁹J then, the wavelength (λ)
- The solubility of BaSO₄, in water, is 2.33 ˣ 10⁻³ g/L.Its solubility product
Topics: Solid State and Solutions
(91)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- By which of the following processes permanent hardness of water can be removed
- The weakest base among the following is
- Amongest the following,the compound that can most readily get sulphonated is
- If the energy of a photon is given as : =3.03 × 10⁻¹⁹J then, the wavelength (λ)
- The solubility of BaSO₄, in water, is 2.33 ˣ 10⁻³ g/L.Its solubility product
Topics: Solid State and Solutions (91)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply