| ⇦ |
| ⇨ |
What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃ is mixed with 50mL of 5.8% NaCl solution? (Ag = 107.8, N = 14, O = 16, Na = 23, Cl = 35.5)
Options
(a) 3.5g
(b) 7g
(c) 14g
(d) 28g
Correct Answer:
7g
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Which one of the following is a false statement
- The orbital angular momentum of a p-electron is given as :
- The case of adsorption of the hydrated alkali metal ions on an ion-exchange
- The number of π-bond present in propyne is
- Which colourless gas evolves, when NH₄ Cl reacts with zinc in a dry cell battery
Topics: Solid State and Solutions
(91)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which one of the following is a false statement
- The orbital angular momentum of a p-electron is given as :
- The case of adsorption of the hydrated alkali metal ions on an ion-exchange
- The number of π-bond present in propyne is
- Which colourless gas evolves, when NH₄ Cl reacts with zinc in a dry cell battery
Topics: Solid State and Solutions (91)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply