| ⇦ |
| ⇨ |
What is the mass of precipitate formed when 50 mL of 16.9% solution of AgNO₃ is mixed with 50 mL of 5.8% NaCl Solution? (Ag=107.8, N=14, O=16, Na=23, Cl=35.5)
Options
(a) 28 g
(b) 3.5 g
(c) 7 g
(d) 14 g
Correct Answer:
7 g
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Benzaldehyde + NaOH produces which of the following
- What is the ratio of mass of an electron to the mass of a proton?
- Be²⁺ is isoelectronic with which of the following ions?
- Terfenadine is commonly used as a
- Lucas test is used for the determination of
Question Type: Apply
(15)
Difficulty Level: Moderate
(4)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Benzaldehyde + NaOH produces which of the following
- What is the ratio of mass of an electron to the mass of a proton?
- Be²⁺ is isoelectronic with which of the following ions?
- Terfenadine is commonly used as a
- Lucas test is used for the determination of
Question Type: Apply (15)
Difficulty Level: Moderate (4)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply