| ⇦ |
| ⇨ |
what is the electric potential at a distance of 9cm from 3nC?
Options
(a) 270V
(b) 3V
(c) 300V
(d) 30V
Correct Answer:
300V
Explanation:
Given, q = 3 nC = 3 × 10⁻⁹ C and r = 9 cm = 9 × 10⁻² m
We know that, potential due to point charge is given by V = (1 / 4πε₀) (q / r)
= (9 × 10⁹ × 3 × 10⁻⁹) / 9 × 10⁻² = 3 × 10²
⇒ Electric potential, V = 300 V
Related Questions: - A magnetic needle suspended parallel to a magnetic field requires √3J of work
- For non-conductors, the energy gap is
- An objective moves ,starting from rest through a resistive medium
- When 4 A current flows for 2 min in an electroplating experiment,
- The magnetic moment has dimensions of
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A magnetic needle suspended parallel to a magnetic field requires √3J of work
- For non-conductors, the energy gap is
- An objective moves ,starting from rest through a resistive medium
- When 4 A current flows for 2 min in an electroplating experiment,
- The magnetic moment has dimensions of
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply