| ⇦ |
| ⇨ |
what is the electric potential at a distance of 9cm from 3nC?
Options
(a) 270V
(b) 3V
(c) 300V
(d) 30V
Correct Answer:
300V
Explanation:
Given, q = 3 nC = 3 × 10⁻⁹ C and r = 9 cm = 9 × 10⁻² m
We know that, potential due to point charge is given by V = (1 / 4πε₀) (q / r)
= (9 × 10⁹ × 3 × 10⁻⁹) / 9 × 10⁻² = 3 × 10²
⇒ Electric potential, V = 300 V
Related Questions: - The binding energy per nucleon of ₃⁷Li and ₂⁴He nuclei are 5.60 MeV and 7.06MeV
- The p-type semiconductor is
- The friction of the air causes a vertical retardation equal to 10%
- If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size
- In intrinsic semiconductor at room temperature number of electrons and holes are
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The binding energy per nucleon of ₃⁷Li and ₂⁴He nuclei are 5.60 MeV and 7.06MeV
- The p-type semiconductor is
- The friction of the air causes a vertical retardation equal to 10%
- If the image formed by a convex mirror of focal length 30 cm is a quarter of the size
- In intrinsic semiconductor at room temperature number of electrons and holes are
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply