| ⇦ |
| ⇨ |
Two point white dots are 1 mm apart on a black paper. They are viewed by eye of pupil diameter 3 mm. Approximately, what is the maximum distance at which these dots can be resolved by the eye? [Take wavelength of light =500 nm]
Options
(a) 6 m
(b) 3 m
(c) 5 m
(d) 1 m
Correct Answer:
5 m
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force
- Depletion layer contains
- The sun light reaches us as white and not as its components because
- Identify the wrong statement
- The mirrors are inclined at an angle of 50⁰. The number of images formed for an object
Topics: Wave Optics
(101)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force
- Depletion layer contains
- The sun light reaches us as white and not as its components because
- Identify the wrong statement
- The mirrors are inclined at an angle of 50⁰. The number of images formed for an object
Topics: Wave Optics (101)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply