| ⇦ |
| ⇨ |
Two capacitors having capacitances C₁ and C₂ are charged with 120V and 200V batteries respectively. When they are connectd in parallel now, it is found that the potential on each one of them is zero. Then,
Options
(a) 5C₁=3C₂
(b) 8C₁=5C₂
(c) 9C₁=5C₂
(d) 3C₁=5C₂
Correct Answer:
3C₁=5C₂
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Photons of energy 6 eV are incident on a metal surface whose work function is 4 eV.
- When a ceiling fan is switched on, it makes 10 revolutions in the first 3s
- The coefficient of friction between the tyres and the road is 0.25. The maximum speed
- An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
- The wavelength of light emitted from second orbit to first orbit in a hydrogen atom is
Topics: Electrostatics
(146)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Photons of energy 6 eV are incident on a metal surface whose work function is 4 eV.
- When a ceiling fan is switched on, it makes 10 revolutions in the first 3s
- The coefficient of friction between the tyres and the road is 0.25. The maximum speed
- An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
- The wavelength of light emitted from second orbit to first orbit in a hydrogen atom is
Topics: Electrostatics (146)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply