| ⇦ |
| ⇨ |
Two bodies A and B have masses 20 Kg and 5 Kg respectively. Each one is acted upon by a force of 4 kg wt. If they acquire the same kinetic energy in times tᴀ and tʙ, then the ratio tᴀ/tʙ
Options
(a) 1/2
(b) 2
(c) 2/5
(d) 5/6
Correct Answer:
2
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
- The breaking stress of a wire depends upon
- 4.0 g of a gas occupies 22.4 litres at NTP. The specific heat capacity of the gas
- The angle between the two vectors A = 3i+4j+5k and B = 3i+4j-5k will be
- A proton beam enters a magnetic field of 10⁻⁴ Wb/m² normally. If the specific charge
Topics: Work Energy and Power
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An amplifier has a voltage gain Av=1000. The voltage gain in dB is
- The breaking stress of a wire depends upon
- 4.0 g of a gas occupies 22.4 litres at NTP. The specific heat capacity of the gas
- The angle between the two vectors A = 3i+4j+5k and B = 3i+4j-5k will be
- A proton beam enters a magnetic field of 10⁻⁴ Wb/m² normally. If the specific charge
Topics: Work Energy and Power (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply