⇦ | ![]() | ⇨ |
The weight of one molecule of a compound C₆₀H₁₂₂ is
Options
(a) 1.2 x 10⁻²° gram
(b) 1.4 x 10⁻²¹ gram
(c) 5.025 x 10²³ gram
(d) 6.023 x 10²³ gram
Correct Answer:
1.4 x 10⁻²¹ gram
Explanation:
Atomic Mass of C=12
Atomic Mass of H=1
Molecular Weight of C₆₀H₁₂₂ = 12 x 60 + 122 = 842
Weight of 1 molecule = Mol Wt of C₆₀H₁₂₂ / Avagadro No
=842 / 6.023 x 10²³ = 1.4 x 10⁻²¹ g
Related Questions:
- Toluene can be oxidised to benzoic acid by
- If 0.2 gram of an organic compound containing carbon, hydrogen and oxygen
- Phenyl isocyanide test is used to identify
- The wavelength of the radiation emitted when an electron drops from 3rd orbit
- The correct bond order in the following species is
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply