| ⇦ |
| ⇨ |
The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18 g of steam on it will be (at. wt. of Fe=56)
Options
(a) 168 g
(b) 84 g
(c) 42 g
(d) 21 g
Correct Answer:
42 g
Explanation:
3Fe + 4H₂O → Fe₃O₄ + 4H₂
3x 56 g 4x 18 g
= 168 g = 72 g
72 g steam requries Fe= 168 g
18 g steam requires Fe= 168x 18/72
= 42 g
Related Questions: - Oxidation state of Fe in Mohr’s salt is
- Element having maximum electron affinity is
- ortho and para hydrogen differ in the
- Oil of winter green is
- The pH value of blood does not appreciably change by a small addition
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Oxidation state of Fe in Mohr’s salt is
- Element having maximum electron affinity is
- ortho and para hydrogen differ in the
- Oil of winter green is
- The pH value of blood does not appreciably change by a small addition
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply