| ⇦ |
| ⇨ |
The volume occupies by one molecules of water is [density of water =1g/cm³
Options
(a) 22400 cm³
(b) 6.02 ˣ 10⁻²³cm³
(c) 3.0 ˣ 10⁻²³cm³
(d) 11200cm³
Correct Answer:
3.0 ˣ 10⁻²³cm³
Explanation:
Given density of water = 1 g/cm³, Therefore 1 g of H₂O₂ = 1 cm³ of H₂O, 1 mole of water = 18 g of H₂O = 18 cm³ of H₂O, Therefore , 6.022 ˣ 10²³ molecule of water occupy volume = 18 ml, Therefore 1 molecule of water occupy volume = 18 / 6.022 ˣ 10²³ = 2.99 ˣ 10⁻²³.
Related Questions: - The compound benzophenone(C₆H₅COC₆H₅) does not reacts with
- The density of methane (CH₄) at 2.0 atmospheric pressure and 27⁰C is
- Vapour density of a gas is 22. What is its molecular weight
- How many g of silver will be displaced from a solution of AgNO₃ by 4 g of mag
- The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18g
Topics: Hydrogen and Redox Reactions
(174)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The compound benzophenone(C₆H₅COC₆H₅) does not reacts with
- The density of methane (CH₄) at 2.0 atmospheric pressure and 27⁰C is
- Vapour density of a gas is 22. What is its molecular weight
- How many g of silver will be displaced from a solution of AgNO₃ by 4 g of mag
- The weight of iron which will be converted into its oxide(Fe₃O₄) by the action of 18g
Topics: Hydrogen and Redox Reactions (174)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply