| ⇦ |
| ⇨ |
The velocity of a particle at an instant is 10 ms⁻¹.After 3 s its velocity will become 16 ms⁻¹.The velocity at 2 s before the given instant, will be
Options
(a) 6 ms⁻¹
(b) 4 ms⁻¹
(c) 2 ms⁻¹
(d) 1 ms⁻¹
Correct Answer:
6 ms⁻¹
Explanation:
Given: v=16 ms⁻¹;u=10 ms⁻¹;t= 3s; a=?
v=u+at
16=10+a(3)
3a=16-10⇒3a=6⇒a=2 ms⁻²
before 2 s,⇒10=u+2×2⇒u=6 ms⁻¹.
Related Questions: - A particle moves with constant speed v along a circular path of radius r and completes
- A simple pendulum oscillates in a vertical plane. When it passes through the mean
- The angle between the dipole moment and electric field at any point on the equatoria
- A stone tied to the end of a string of 1 m long is whirled in a horizontal circle
- The string of a pendulum is horizontal.The mass of bob attached to it is m
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A particle moves with constant speed v along a circular path of radius r and completes
- A simple pendulum oscillates in a vertical plane. When it passes through the mean
- The angle between the dipole moment and electric field at any point on the equatoria
- A stone tied to the end of a string of 1 m long is whirled in a horizontal circle
- The string of a pendulum is horizontal.The mass of bob attached to it is m
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply