⇦ | ![]() | ⇨ |
The values of heat of formation of SO₂ and SO₃ are -298.2 kJ and -98.2 kJ. The heat of formation of this reaction will be SO₂ + (1/2)O₂ → SO₃
Options
(a) 200 kJ
(b) -356.2 kJ
(c) -200 kJ
(d) -396.2 kJ
Correct Answer:
200 kJ
Explanation:
Values of heat formation of SO₂ = -298.2 kJ and that of SO₃ = -98.2 kJ.
Therefore S(s) + O₂(g) → SO₂(g) , ΔH = -298.2 kJ ..(i)
and S(s) + (3/2)O₂(g) → SO₃(g), ΔH = -98.2 kJ ..(ii)
Subtracting equation, (i) from (ii), we get,
SO₂ + 1/2O₂ → SO₃. ΔH = -98.2 – (-298.2) = 200 kJ.
Related Questions:
- Smallest wavelength occurs for
- In electrolysis of NaCl when Pt electrode is taken then H₂ is liberated at cathode
- Phenol is heated with pthalic anhydride in the presence of concentrated H₂SO₄.
- The compound which does not exist as hydrate form
- The heat of combustion of carbon to CO₂ is -393.5 kJ/mol. The heat released
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply