| ⇦ |
| ⇨ |
The values of heat of formation of SO₂ and SO₃ are -298.2 kJ and -98.2 kJ. The heat of formation of this reaction will be SO₂ + (1/2)O₂ → SO₃
Options
(a) 200 kJ
(b) -356.2 kJ
(c) -200 kJ
(d) -396.2 kJ
Correct Answer:
200 kJ
Explanation:
Values of heat formation of SO₂ = -298.2 kJ and that of SO₃ = -98.2 kJ.
Therefore S(s) + O₂(g) → SO₂(g) , ΔH = -298.2 kJ ..(i)
and S(s) + (3/2)O₂(g) → SO₃(g), ΔH = -98.2 kJ ..(ii)
Subtracting equation, (i) from (ii), we get,
SO₂ + 1/2O₂ → SO₃. ΔH = -98.2 – (-298.2) = 200 kJ.
Related Questions: - As ester can be prepared by reacting an alkyl halide with
- Hofmann bromamide reaction is used to prepare
- Four successive members of the first row transition elements are listed below
- If Na is heated in presence of air, it forms
- Which of the following has the minimum bond length ?
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- As ester can be prepared by reacting an alkyl halide with
- Hofmann bromamide reaction is used to prepare
- Four successive members of the first row transition elements are listed below
- If Na is heated in presence of air, it forms
- Which of the following has the minimum bond length ?
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply