| ⇦ |
| ⇨ |
The threshold frequency for a photosensitive metal is 3.3 x 10¹⁴ Hz. If light of frequency 8.2 x 10¹⁴ Hz incident on this metal, the cut-off voltage for the photoelectric emission is nearly
Options
(a) 2 V
(b) 3 V
(c) 5 V
(d) 1 V
Correct Answer:
2 V
Explanation:
K.E = hv – hvₜₕ = eV₀ ( V₀ = cut off voltage)
V₀ = h/e (8.2 x 10¹⁴ – 3.3 x 10¹⁴)
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 4.9 x 10¹⁴ / 1.6 x 10⁻¹⁹ = 2 V
Related Questions: - A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50
- Maximum velocity of the photoelectron emitted by a metal is 1.8×10⁶ ms⁻¹.
- At absolute temperature, the kinetic energy of the molecules
- If R is the radius of earth, the height at which the weight of a body 1/4 of its weight
- The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation
(150)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A Galilean telescope has an objective of focal length 100 cm and magnifying power 50
- Maximum velocity of the photoelectron emitted by a metal is 1.8×10⁶ ms⁻¹.
- At absolute temperature, the kinetic energy of the molecules
- If R is the radius of earth, the height at which the weight of a body 1/4 of its weight
- The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply