The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is

The Speed Of An Electron Having A Wavelength Of 10 Physics Question

The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is

Options

(a) 6.26×10⁶ m/s
(b) 5.25 x10⁶ m/s
(c) 7.25×10⁶ m/s
(d) 4.24×10⁶ m/s

Correct Answer:

7.25×10⁶ m/s

Explanation:

λ = h / momentum = h / mv

v = h / mλ = 6.6 × 10⁻³⁴ / (9 × 10⁻³¹) × 10⁻¹°

v = 7.25 × 10⁶ ms⁻¹

Related Questions:

  1. A galvanometer acting as a voltmeter will have
  2. An elevator car whose floor to ceiling distance is equal to 2.7m starts
  3. Dimensions of resistance in an electrical circuit, in terms of dimension of mass M,
  4. A body of mass 2 kg is moved by a force F=3x where x is the distance covered.
  5. Two coaxial solenoids are made by winding thin insulated wire over a pipe

Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

1 Comment on The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is

  1. P=h/lamba…..1equ
    P= momentum
    H=Planck’s constant
    Lamba= wavelength
    And
    P=MV…..2 equ
    M= mass
    V= speed
    Put 2 in 1
    MV=h/lamba
    9.1×10^-31*v=6.6×10^-34/10^-10
    By solving u get the value of v
    V=0.725*10^7=7.25*10^6

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*