⇦ | ![]() | ⇨ |
The solubility product of a sparingly soluble salt AX₂ is 3.2 ˣ 10⁻¹¹.Its solubility (in mol/L)is
Options
(a) 5.6 ˣ 10⁻⁶
(b) 3.1 ˣ 10⁻⁴
(c) 2 ˣ 10⁻⁴
(d) 4 ˣ 10⁻⁴
Correct Answer:
2 ˣ 10⁻⁴
Explanation:
K(sp) = 3.2×10⁻¹¹.
AX₂ ⇌ A² + 2X⁻
K(sp) = sx(2s)² = 4s³; i.e) 3.2×10⁻¹¹=4s³. (or) s³ = 0.8×10⁻¹¹
= 8×10⁻¹².
Therefore s = 2×10⁻⁴.
Related Questions:
- ³⁵₁₇Cl and ³⁷₁₇Cl are two isotopes of chlorine. If average atomic weight is 35.5
- Bhor’s theory is applicable to
- Which of the following reaction is an example of nucleophilic substitution
- The compoumd which has one isopropyl groups is
- In Kjeldahl’s method,ammonia from 5g of food neutralizes 30 cm3 of 0.1 N acid.
Topics: Equilibrium
(104)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply