⇦ | ![]() | ⇨ |
The most probable radius (in pm) for finding the electron in He⁺ is
Options
(a) 0
(b) 52.9
(c) 26.5
(d) 105.8
Correct Answer:
26.5
Explanation:
Most probable radius = a₀ / Z
where a₀ = 52.9 pm.
For helium ion, Z = 2.
r(mp) = 52.9 / 2 = 26.45 pm.
Related Questions:
- Dimethyl terephthalate and ethylene glycol react to form
- 1.520 g of hydroxide of a metal on ignition gave 0.995 g of oxide
- Reaction of diborane with ammonia gives initially
- If we want to study relative arrangement of atoms in a molecule we study
- The solubility of saturated solution of calcium fluoride is 2 ˣ 10⁻⁴ moles
Topics: Structure of Atom
(90)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply