| ⇦ |
| ⇨ |
The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays the distance between the objective and eyepiece is 20 cm. The focal length of lenses are:
Options
(a) 10 cm, 10 cm
(b) 15 cm, 5 cm
(c) 18 cm, 2 cm
(d) 11 cm, 9 cm
Correct Answer:
18 cm, 2 cm
Explanation:
M.P. = 9 = f₀ / fₑ
f₀ = 9fₑ …(1) f₀ + fₑ = 20 …(2)
on solving
f₀ = 18 cm = focal length of the objective
fₑ = 2 cm = focal length of the eyepiece
Related Questions: - A body rolls down a stair case of 5 steps. Each step has height 0.1 m and width 0.1m
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
- A boy playing on the roof of a 10m high building throws a ball with a speed
- A bubble is rising from bottom of a lake. The volume of bubble becomes
- Changing magnetic fields can set up current loops in nearby metal bodies
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A body rolls down a stair case of 5 steps. Each step has height 0.1 m and width 0.1m
- For principal quantum number n=3, the possible values of orbital quantum number
- A boy playing on the roof of a 10m high building throws a ball with a speed
- A bubble is rising from bottom of a lake. The volume of bubble becomes
- Changing magnetic fields can set up current loops in nearby metal bodies
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply