⇦ | ![]() | ⇨ |
The internal energy change in a system that has absorbed 2 kcals of heat and done 500J of work is:
Options
(a) 6400 J
(b) 5400 J
(c) 7900 J
(d) 8900 J
Correct Answer:
7900 J
Explanation:
According to first law of thermodynamics Q = ∆U + W
∆U = Q – W = 2 x 4.2 x 1000 – 500 = 8400 – 500 = 7900 J
Related Questions:
- A circular coil of radius 10cm and 100 turns carries a current 1 A.
- An alternating voltage e=200s in100t is applied to a series combination
- When sound is produced in an aeroplane with a velocity of 200 m/s horizontally,
- The unit of specific conductivity is
- In an astronomical telescope in normal adjustment a straight black line of length
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply