| ⇦ |
| ⇨ |
The horizontal range of a projectile is 4√3 times the maximum height achieved by it. The angle of projection is
Options
(a) 30⁰
(b) 45⁰
(c) 60⁰
(d) 90⁰
Correct Answer:
30⁰
Explanation:
u²sin 2θ/g = 4√3 x (u²sin 2θ/g ) ⇒ tan θ = 1/√3 .·. θ = 30°
Related Questions: - The name of ions knocked out from the hot surface is
- The velocity of molecules of a gas at temperature 120 K is v. At what temperature
- For a simple pendulum performing simple harmonic motion, the time period
- The oscillation of a body on a smooth horizontal surface is represented by the equation
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
Topics: Motion in Plane
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The name of ions knocked out from the hot surface is
- The velocity of molecules of a gas at temperature 120 K is v. At what temperature
- For a simple pendulum performing simple harmonic motion, the time period
- The oscillation of a body on a smooth horizontal surface is represented by the equation
- A thin film of soap solution (n=1.4) lies on the top of a glass plate (n=1.5).
Topics: Motion in Plane (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply