| ⇦ |
| ⇨ |
The frequency of a light wave in a material is 2 x 10¹⁴ Hz and wavelength is 5000Å. The refractive index of material will be
Options
(a) 1.5
(b) 3
(c) 1.33
(d) 1.4
Correct Answer:
3
Explanation:
By using v = nλ , n = 2 x 10¹⁴ Hz
λ = 5000Å = 5000 x 10⁻¹⁰ m
v = 2 x 10¹⁴ x 5000 x 10⁻¹⁰ = 10⁸ m/s
Refractive index of the material,
µ = c / v = 3 x 10⁸ / 10⁸ = 3
Related Questions: - A galvanometer having internal resistance 10Ω requires 0.01 A for a full scale
- A particle of mass 1 mg has the same wavelength as an electron moving with a velocity
- A wire is stretched under a force. If the wire suddenly snaps the temperature
- A concave lens of focal length f forms an image which is 1/3 times the size
- The work of 146 kJ is performed in order to compress one kilo mole fo gas adiabatically
Topics: Ray Optics
(94)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A galvanometer having internal resistance 10Ω requires 0.01 A for a full scale
- A particle of mass 1 mg has the same wavelength as an electron moving with a velocity
- A wire is stretched under a force. If the wire suddenly snaps the temperature
- A concave lens of focal length f forms an image which is 1/3 times the size
- The work of 146 kJ is performed in order to compress one kilo mole fo gas adiabatically
Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply