| ⇦ |
| ⇨ |
The equations of motion of a projectile are given by x=36 t metre and 2y=96t-9.8t² metre. The angle of projection is
Options
(a) sin⁻¹ (4/5)
(b) sin⁻¹ (3/5)
(c) sin⁻¹ (4/3)
(d) sin⁻¹ (3/4)
Correct Answer:
sin⁻¹ (4/5)
Explanation:
x = 36t ⇒ dx/dt = 36
.·. vₓ = 36 m/s and 2y = 96t – 9.8t²
⇒ y = 48t – 9.8 t² ⇒ dy/dt = 48 – 9.8t
.·. vᵧ = 48 – 9.8t
At t = 0
⇒ vᵧ = 48
.·. tan θ = vᵧ / vₓ = 48 / 36 = 4 / 3
⇒ sin θ = 4/5 ⇒ θ = sin⁻¹ (4/5)
Related Questions: - The work done in rotating a magnetic of magnetic moment 2 A-m² in
- Heat produced in a resistance according to which law?
- An electron is
- The refractive index of water, glass and diamond are 1.33, 1.50, 2.40 respectively
- Element ²³⁴U has 92 protons and 234 nucleons in its nucleus. It decays by
Topics: Motion in Plane
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- The work done in rotating a magnetic of magnetic moment 2 A-m² in
- Heat produced in a resistance according to which law?
- An electron is
- The refractive index of water, glass and diamond are 1.33, 1.50, 2.40 respectively
- Element ²³⁴U has 92 protons and 234 nucleons in its nucleus. It decays by
Topics: Motion in Plane (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply