The electric field part of an electromagnetic wave in a medium is represented by

The Electric Field Part Of An Electromagnetic Wave In A Physics Question

The electric field part of an electromagnetic wave in a medium is represented by Ex = 0
Ey = 2.5 (N / C) cos [(2π x 10⁶ rad/m) t – (π x 10⁻² rad/s) x ];
Ez = 0. The wave is:

Options

(a) moving along x direction with frequency 10⁶ Hz and wavelength 100 m.
(b) moving along x direction with frequency 10⁶ Hz and wave length 200 m.
(c) moving along -x direction with frequency 10⁶ Hz and wave length 200 m.
(d) moving along y direction with frequency 2π x 10⁶ Hz and wave length 200 m.

Correct Answer:

moving along x direction with frequency 10⁶ Hz and wave length 200 m.

Explanation:

Comparing with the equation of wave,
Ey = E₀ cos (ωt – kx)
ω = 2πf = 2π x 10⁶
Therefore, f = 10⁶ Hz
2π / λ = k = π x 10⁻² m⁻¹, λ = 200 m

Related Questions:

  1. The 6563 Å line emitted by hydrogen atom in a star is found to be red shifted by 5Å
  2. The resistance in the two arms of the meter bridge are 5Ω and RΩ, respectively
  3. The value of coefficient of volume expansion of glycerin is 5 x 10⁻⁴ k⁻¹.
  4. One mole of an ideal gas at an initial temperature of T K, does 6R joule of work
  5. The mean distance between the atoms of iron is 3 x 10⁻¹⁰ m and interatomic force

Topics: Electromagnetic Waves (28)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*