| ⇦ |
| ⇨ |
The effective length of magnet is 31.4 cm and its pole strength is 0.8Am. The magnetic moment, if it is bent in the form of a semicircle is …….. A-m²
Options
(a) 1.2
(b) 1.6
(c) 0.16
(d) 0.12
Correct Answer:
0.16
Explanation:
The effective length of magnet = 31.4 cm
Pole strength, m = 0.8 Am
Length of semi-circle = π (D / 2) = l
where, D = diameter of circle
D = 2l / π = (2 × 31.4 × 10²) / 3.14 = 20 × 10⁻² m
Now, the magnetic moment = ml = mD = 0.8 × 20 × 10⁻² m
= 16 × 10⁻² = 0.16 A-m²
Related Questions: - In the diffraction pattern of a single slit
- An interference pattern was made by using red light. If the red light
- The maximum kinetic energy of emitted electrons in a photoelectric effect
- An aicraft executes a horizontal loop of radius 1 km with a speed of 900 kmh⁻¹
- The circular motion of a particle with constant speed is
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism
(167)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- In the diffraction pattern of a single slit
- An interference pattern was made by using red light. If the red light
- The maximum kinetic energy of emitted electrons in a photoelectric effect
- An aicraft executes a horizontal loop of radius 1 km with a speed of 900 kmh⁻¹
- The circular motion of a particle with constant speed is
Topics: Magnetic Effects of Current and Magnetism (167)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply