| ⇦ |
| ⇨ |
The distance travelled by a particle starting from rest and moving with an acceleration (4/3)ms⁻², in the 3rd second is
Options
(a) 6 m
(b) 4 m
(c) 10/3 m
(d) 19/3 m
Correct Answer:
10/3 m
Explanation:
Distance travelled in the nth second is given by tₙ = u + a/2 (2n – 1)
put u= 0, a= 4/3 ms⁻², n= 3
d= 0 + 4/ 3×2 (2 x 3 – 1) = 4/6 x 5 = 10/ 3 m
Related Questions: - A spherical liquid drop of radius R is divided into 8 equal droplets. If the surface
- Element ²³⁴U has 92 protons and 234 nucleons in its nucleus. It decays by
- Which two of the following five physical parameters have the same dimensions?
- A body of mass m is accelerated uniformly from rest to a speed v in a time T
- A hollow sphere of charge does not produce an electric field at any
Question Type: Apply
(15)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Motion in Straight Line
(93)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A spherical liquid drop of radius R is divided into 8 equal droplets. If the surface
- Element ²³⁴U has 92 protons and 234 nucleons in its nucleus. It decays by
- Which two of the following five physical parameters have the same dimensions?
- A body of mass m is accelerated uniformly from rest to a speed v in a time T
- A hollow sphere of charge does not produce an electric field at any
Question Type: Apply (15)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Motion in Straight Line (93)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply