The diameter of the eye ball of a normal eye is about 2.5 cm. The power of the eye

The diameter of the eye ball of a normal eye is about 2.5 cm. The power of the eye lens varies from

Options

(a) 9 D to 8 D
(b) 40 D to 32 D
(c) 44 D to 40 D
(d) None of these

Correct Answer:

44 D to 40 D

Explanation:

An eye see distant objects with full relaxation.

So, [1 / (2.5 × 10⁻²)] – [1 / -∞] = 1 / f or, P = 1 / f = 1 / 2.5 × 10⁻² = 40 D

An eye see an object at 25 cm with strain [1 / (2.5 × 10⁻²)] – [1 / 2.5 × 10⁻²] = 1 / f

.·. P = 1 / f = 40 + 4 = 44 D

admin:

Related Questions

  1. A certain mass of Hydrogen is changed to Helium by the process of fusion
  2. A thin rod of length L and mass M is bent at its midpoint into two halves
  3. An electric lamp is connected to 220 V, 50 Hz supply. Then the peak voltge is
  4. If α (current gain) of transistor is 0.98, then what is the value of β
  5. When a mass M is attached to a spring of force constant K,