The diameter of the eye ball of a normal eye is about 2.5 cm. The power of the eye

The Diameter Of The Eye Ball Of A Normal Eye Physics Question

The diameter of the eye ball of a normal eye is about 2.5 cm. The power of the eye lens varies from

Options

(a) 9 D to 8 D
(b) 40 D to 32 D
(c) 44 D to 40 D
(d) None of these

Correct Answer:

44 D to 40 D

Explanation:

An eye see distant objects with full relaxation.

So, [1 / (2.5 × 10⁻²)] – [1 / -∞] = 1 / f or, P = 1 / f = 1 / 2.5 × 10⁻² = 40 D

An eye see an object at 25 cm with strain [1 / (2.5 × 10⁻²)] – [1 / 2.5 × 10⁻²] = 1 / f

.·. P = 1 / f = 40 + 4 = 44 D

Related Questions:

  1. When the angle of incidence is 60° on the surface of a glass slab, it is found
  2. A closely wound solenoid of 2000 turns and area of cross-section 1.5 x 10⁻⁴ m² carries
  3. Two coherent sources of different intensities send waves which interfere.
  4. A particle moving in a straight line covers half the distance with speed of 3 m/s
  5. In a potentiometer experiment two cells of e.m.f. E₁ and E₂ are used in series

Topics: Ray Optics (94)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*