⇦ | ![]() | ⇨ |
The angular velocity of a wheel increases from 100 rps to 300 rps in 10 seconds. The number of revolutions made during that time is
Options
(a) 600
(b) 1500
(c) 1000
(d) 2000
Correct Answer:
2000
Explanation:
Assuming constant angular acceleration,
α=2πx300-2πx100/10
=2πx200/10
=40 π radius/s²
ω²f-ω²i=2α.θ
θ=4π²(90000-10000)/2×2πx20
=2π(80000)/40
=2πx2000
.·. Total number of revolutions=2000.
Related Questions:
- The moon’s radius is 1/ 4 that of the earth and its mass is 1 / 80 times that of the earth
- A transistor is working in common emitter mode. Its amplification factor is 80
- Curie is the unit of
- A nucleus of mass number 220, initially at rest, emits an α-particle. If the Q-value
- During negative β-decay
Topics: Motion of system of Particles and Rigid Body
(73)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Average rate = (100+300)/2 = 200 rotation per second
In 10 second rotation = 200×10=2000