⇦ | ![]() | ⇨ |
The amount of electricity requried to deposit 0.9 g of aluminium, when the electrode reaction is Al³⁺ + 3e⁻ → Al
Options
(a) 9.65 ˣ 10⁴ C
(b) 1.93 ˣ 10⁴ C
(c) 9.65 ˣ 10³ C
(d) 4.34 ˣ 10⁵ C
Correct Answer:
9.65 ˣ 10³ C
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions:
- In which of the following conditions a chemical reaction can not occur
- If n = 6, the correct sequence for filling of electrons will be:
- The correct order of decreasing acidic nature of H₂O,ROH,CH≡CH and NH₃ is
- Methyl bromide and ethyl bromide are mixed in equal proportion and the mixture
- How many grams of dibasic acid (mol.wt.200) should be present in 100 mL.
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics
(87)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
For 27g of Al,
3 mole of electron=3F=289500c
For 0.9g of Al,
(289500/27)*0.9=9650