| ⇦ |
| ⇨ |
Standard electrode potential for Sn⁴⁺/Sn²⁺ couple is +0.15 V and that for the Cr³⁺/Cr couple is -0.74 V. These two couples in their standard state are connected to make a cell. The cell potential will be
Options
(a) 1.19 V
(b) 0.89 V
(c) 0.18 V
(d) 1.83 V
Correct Answer:
0.89 V
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - Nitrogen in an organic compound can be estimate by
- What is the ratio of mass of an electron to the mass of a proton?
- The reactive species in the nitration of benzene is
- In an isobaric process, the ratio of heat supplied to the system (dQ)
- If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics
(87)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Nitrogen in an organic compound can be estimate by
- What is the ratio of mass of an electron to the mass of a proton?
- The reactive species in the nitration of benzene is
- In an isobaric process, the ratio of heat supplied to the system (dQ)
- If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics (87)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply