| ⇦ |
| ⇨ |
Solution of 0.1 N NH₄OH and 0.1 N NH₄Cl has pH 9.25 . Then fine out pKb of NH₄OH
Options
(a) 9.25
(b) 4.75
(c) 3.75
(d) 8.25
Correct Answer:
4.75
Explanation:
Solution of 0.1 N NH₄OH and 0.1 N NH₄Cl is a buffer solution.
According to Henderson equation,
The pH of a basic buffer,
pH = 14 -pK(b) – log{C(salt)/C(base)}.
⇒pK(b) = 14-pH-log{C(salt)/C(base)},
⇒ pK(b) = 14-9.25-log{0.1/0.1}.
⇒ pK(b) = 14-9.25 = 4.75.
Therefore pK(b) of NH₄OH = 4.75.
Related Questions: - An ion has 18 electrons in the outermost shell, it is
- Ostwald’s dilution law is applicable to only
- Solubility of M₂S salt is 3.5 ˣ 10⁻⁶ then find out solubility product
- Which of the following is electron-deficient?
- Urea is preferred to ammonium sulphate as a nitrogeneous fertilizer because
Topics: Equilibrium
(104)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- An ion has 18 electrons in the outermost shell, it is
- Ostwald’s dilution law is applicable to only
- Solubility of M₂S salt is 3.5 ˣ 10⁻⁶ then find out solubility product
- Which of the following is electron-deficient?
- Urea is preferred to ammonium sulphate as a nitrogeneous fertilizer because
Topics: Equilibrium (104)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply