| ⇦ |
| ⇨ |
Solution of 0.1 N NH₄OH and 0.1 N NH₄Cl has pH 9.25 . Then fine out pKb of NH₄OH
Options
(a) 9.25
(b) 4.75
(c) 3.75
(d) 8.25
Correct Answer:
4.75
Explanation:
Solution of 0.1 N NH₄OH and 0.1 N NH₄Cl is a buffer solution.
According to Henderson equation,
The pH of a basic buffer,
pH = 14 -pK(b) – log{C(salt)/C(base)}.
⇒pK(b) = 14-pH-log{C(salt)/C(base)},
⇒ pK(b) = 14-9.25-log{0.1/0.1}.
⇒ pK(b) = 14-9.25 = 4.75.
Therefore pK(b) of NH₄OH = 4.75.
Related Questions: - How many moles of iodine are liberated when 1 mole of potassium dichromate
- 12 g of an alkaline earth metal gives 14.8 g of its nitride .Atomic weight of the
- Salol is an
- On heating which of the following releases CO₂ most easily
- Washing soda has the formula
Topics: Equilibrium
(104)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- How many moles of iodine are liberated when 1 mole of potassium dichromate
- 12 g of an alkaline earth metal gives 14.8 g of its nitride .Atomic weight of the
- Salol is an
- On heating which of the following releases CO₂ most easily
- Washing soda has the formula
Topics: Equilibrium (104)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply