| ⇦ |
| ⇨ |
On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output of atomic reactor is 1.6 MW, then the rate of fission will be
Options
(a) 8×10¹⁶/s
(b) 20×10¹⁶/s
(c) 5×10²²/s
(d) 5×10¹⁶/s
Correct Answer:
5×10¹⁶/s
Explanation:
Energy released per fission of uranium = 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ J
Power output = 1.6 × 10⁶ W
Number of fission /s = 1.6 × 10⁶ / 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ = 5 × 10¹⁶ /s
This is the rate of fission.
Related Questions: - A Zenor diode has a contact potential of 1 V in the absence of biasing. It undergoes
- In a compound microscope, the focal length of the objective is 2.5 cm and of eye lens
- A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest
- The phase difference between the flux linked with a coil rotating in a uniform
- Which of the following substances has the highest elasticity?
Topics: Atoms and Nuclei
(136)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A Zenor diode has a contact potential of 1 V in the absence of biasing. It undergoes
- In a compound microscope, the focal length of the objective is 2.5 cm and of eye lens
- A ball is dropped from a high rise platform at t = 0 starting from rest
- The phase difference between the flux linked with a coil rotating in a uniform
- Which of the following substances has the highest elasticity?
Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply