On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output

On Bombarding U By Slow Neutron 200 Mev Energy Is Physics Question

On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output of atomic reactor is 1.6 MW, then the rate of fission will be

Options

(a) 8×10¹⁶/s
(b) 20×10¹⁶/s
(c) 5×10²²/s
(d) 5×10¹⁶/s

Correct Answer:

5×10¹⁶/s

Explanation:

Energy released per fission of uranium = 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ J

Power output = 1.6 × 10⁶ W

Number of fission /s = 1.6 × 10⁶ / 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ = 5 × 10¹⁶ /s

This is the rate of fission.

Related Questions:

  1. The electric potential at a point in free space due to a charge Q coulomb is Q x 10¹¹ v
  2. Energy stored in the coil of a self inductance 40 mH carrying a steady current of 2A
  3. Given A=4i+6j and B=2i+3j. Which of the following is correct?
  4. A high altitude, a body explodes at rest into two equal fragments with one fragment
  5. Following figures show the arrangement of bar magnets in different configurations

Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*