Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV.

Light Of Wavelength 500 Nm Is Incident On A Metal Physics Question

Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV. The de Broglie wavelength of the emitted electron is

Options

(a) ≥2.8×10⁻⁹ m
(b) ≤2.8×10⁻¹² m
(c) < 2.8×10⁻¹⁰ m
(d) <2.8×10⁻⁹ m

Correct Answer:

≥2.8×10⁻⁹ m

Explanation:

Given : Work function ɸ of metal = 2.28 eV
Wavelength of light λ = 500 nm = 500 x 10⁻⁹ m
KE(max) = (hc / λ) – ɸ
KE(max) = [(6.6 × 10⁻³⁴ × 3 × 10⁸) / 5 × 10⁻⁷] – 2.82 = 2.48 – 2.28 = 0.2 eV
λ(min) = h / p = h / √[2m KE(max)] = (20/3) × 10⁻³⁴ / √(2 × 9 × 10⁻³¹ × 0.2 × 1.6 × 10⁻¹⁹)
λ(min) = (25 / 9) × 10⁻⁹ = 2.80 × 10⁻⁹ nm
Therefore, λ ≥ 2.8 × 10⁻⁹ nm.

Related Questions:

  1. The de-broglie wavelength of an electron in 4th orbit is
  2. An ac voltage is applied to a resistance R and an inductor L in series
  3. For a particle in a non-uniform accelerated circular motion correct statement is
  4. Two straight wires each 10cm long are parallel to one another and seperated by 2 cm.
  5. Three resistances 2Ω, 3Ω and 4Ω are connected in parallel. The ratio of currents passing

Topics: Dual Nature of Matter and Radiation (150)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*