| ⇦ |
| ⇨ |
In Young’s double slit experiment with sodium vapour lamp of wavelength 589 nm and the slits 0.589 mm apart, the half angular width of the central maximum is
Options
(a) sin⁻¹ 0.01
(b) sin⁻¹ 0.0001
(c) sin⁻¹ 0.001
(d) sin⁻¹ 0.1
Correct Answer:
sin⁻¹ 0.001
Explanation:
sin θ = λ / d
= 589 × 10⁻⁹ / 0.589 × 10⁻³ = 10⁻³ = 1 / 1000 = 0.001
Therefore, θ = sin⁻¹ 0.001
Related Questions: - A coil of inductive reactance 31 Ω has a resistance of 8 Ω. It is placed in series
- An electric dipole of moment p is lying along a uniform electric field E. The work
- A bimetallic strip consists of metals X and Y. It is mounted rigidly at the base as shown
- In a region, the potential is represented by V(x,y,z)=6x-8xy-8y+6yz, where V
- Lumen is the unit of
Topics: Wave Optics
(101)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A coil of inductive reactance 31 Ω has a resistance of 8 Ω. It is placed in series
- An electric dipole of moment p is lying along a uniform electric field E. The work
- A bimetallic strip consists of metals X and Y. It is mounted rigidly at the base as shown
- In a region, the potential is represented by V(x,y,z)=6x-8xy-8y+6yz, where V
- Lumen is the unit of
Topics: Wave Optics (101)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply