| ⇦ |
| ⇨ |
In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected to a capacitor of capacity 1 µF. The r.m.s. value of the current in the circuit is
Options
(a) 10 mA
(b) 100 mA
(c) 200 mA
(d) 20 mA
Correct Answer:
20 mA
Explanation:
Vᵣₘₛ = 200 √2 / √2 = 200 V
Iᵣₘₛ = Vᵣₘₛ / Xc = 200/1 / 100 x 10⁻⁶
= 2 x 10⁻² = 20 mA
Related Questions: - A glass flask weighing 390 g having internal volume 500 cc just floats
- A body of mass M hits normally a rigid wall with velocity V and bounces back
- At place on earth, the vertical component of earth’s magnetic field is √3 times
- The upper half of an inclined plane of inclination θ is perfectly smooth while lower
- The mean distance between the atoms of iron is 3 x 10⁻¹⁰ m and interatomic force
Topics: Alternating Current
(96)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A glass flask weighing 390 g having internal volume 500 cc just floats
- A body of mass M hits normally a rigid wall with velocity V and bounces back
- At place on earth, the vertical component of earth’s magnetic field is √3 times
- The upper half of an inclined plane of inclination θ is perfectly smooth while lower
- The mean distance between the atoms of iron is 3 x 10⁻¹⁰ m and interatomic force
Topics: Alternating Current (96)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

10^-6 is wrong it will be 10*10^-6=10^-5 so correct answer 200mA
V(rms) = 200 √2 / √2 = 200 V
I(rms) = V(rms) / Xc = (200/1) / (100 x 10⁻⁶)
= 2 x 10⁻² = 20 mA