In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected

In an ac circuit an alternating voltage e = 200 √2 sin 100 t volts is connected to a capacitor of capacity 1 µF. The r.m.s. value of the current in the circuit is

Options

(a) 10 mA
(b) 100 mA
(c) 200 mA
(d) 20 mA

Correct Answer:

20 mA

Explanation:

Vᵣₘₛ = 200 √2 / √2 = 200 V
Iᵣₘₛ = Vᵣₘₛ / Xc = 200/1 / 100 x 10⁻⁶
= 2 x 10⁻² = 20 mA

admin:

View Comments (2)

Related Questions

  1. If the angle of minimum deviation is 60° for an equilateral prism, then the refractive
  2. A pure semiconductor behaves slightly as a conductor at
  3. If alpha, beta and gamma rays carry same momentum, which has the longest
  4. The total energy of a simple harmonic oscillator is proportional to
  5. A black body radiates 20 W at temperature 227⁰C. It temperature of the black body