| ⇦ |
| ⇨ |
In a coil having e.m.f. of 8 V induced for 0.05 s. The value of current changes from 2 A to 4 A. The value of coefficient of self induction of the coil is
Options
(a) 10.8 H
(b) 0.4 H
(c) 0.2 H
(d) 0.1 H
Correct Answer:
0.2 H
Explanation:
No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.
Related Questions: - A missile is fired for maximum range with an initial velocity of 20 m/s
- A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99).
- A long straight wire of radius a carries a steady current I. The current is uniformly
- Two spherical nuclei have mass numbers 216 and 64 with their radii R₁ and R₂,
- If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
Topics: Electromagnetic Induction
(76)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A missile is fired for maximum range with an initial velocity of 20 m/s
- A common emitter amplifier is designed with n-p-n transistor (α=0.99).
- A long straight wire of radius a carries a steady current I. The current is uniformly
- Two spherical nuclei have mass numbers 216 and 64 with their radii R₁ and R₂,
- If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is
Topics: Electromagnetic Induction (76)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply