⇦ | ![]() | ⇨ |
If the equivalent weight of an element is 32, then the percentage of oxygen in its oxide is
Options
(a) 16
(b) 40
(c) 32
(d) 20
Correct Answer:
20
Explanation:
Equi. Wt of Element = 32 g
Equi. Wt of Oxygen= 8 g
One Equivalent of Oxide = 32 +8 = 40g
Percentage of oxygen in oxide = 8/40 * 100 = 20%
Related Questions:
- Rate determining step in nitration of bezene is
- The vacant space in bcc lattice unit cell is
- Which of the following is isoelectronic?
- Which has the maximum number of molecules among the following
- Terylene is used for making
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends
Leave a Reply