If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%

If A Compound On Analysis Was Found To Contain C185 Chemistry Question

If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04% and O=24.81%, then its empirical formula is

Options

(a) C₂H₂OCl
(b) CH₂ClO
(c) CHClO
(d) ClCH₂O

Correct Answer:

CHClO

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

Related Questions:

  1. Which of the following compounds is the strongest base
  2. Which of the following acts as an oxidising as well as reducing agent
  3. Which one of the following acids would you expect to be the strongest
  4. When a standard solution of NaOH is left in air for a few hours
  5. Variable valency in general, is exhibited by

Topics: Basic Principles of Organic Chemistry (124)
Subject: Chemistry (2512)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*