| ⇦ |
| ⇨ |
If a carnot engine is working with source temperature at 227⁰C and sink temperature at 27⁰C, its efficiency will be
Options
(a) 40%
(b) 10%
(c) 67%
(d) 50%
Correct Answer:
40%
Explanation:
Efficiency of a Carnot engine η = 1 – (T₂ / T₁)
where T₁ is the temperature of the source and T₂ is the temperature of the sink.
Here, T₁ = 227°C = 500 K
T₂ = 27°C = 300 K
.·. η = 1 – (300/500) = 2/5 = 40 %.
Related Questions: - A vibration magnetometer placed in magnetic meridian has a small bar magnet
- If the magnetising field on a ferromagnetic material is increased, its permeability
- One mole of an ideal diatomic gas undergoes a transition from A to B along a path
- A capacitor is used to store 24 watt hour of energy at 1200 volt.
- What is the energy of photon whose wavelength is 6840 Å?
Topics: Thermodynamics
(179)
Subject: Physics
(2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- A vibration magnetometer placed in magnetic meridian has a small bar magnet
- If the magnetising field on a ferromagnetic material is increased, its permeability
- One mole of an ideal diatomic gas undergoes a transition from A to B along a path
- A capacitor is used to store 24 watt hour of energy at 1200 volt.
- What is the energy of photon whose wavelength is 6840 Å?
Topics: Thermodynamics (179)
Subject: Physics (2479)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply