| ⇦ |
| ⇨ |
How many moles of lead (II) chloride will be formed from a reaction between 6.5 g of PbO and 3.2 g of HCl?
Options
(a) 0.044
(b) 0.333
(c) 0.011
(d) 0.029
Correct Answer:
0.029
Explanation:
PbO + 2Hcl → PbCl₂ + H₂O
At. wt of PbO= 207+16=223g
At. wt of 2HCl= 2 x 36.5=73g
At. wt of PbCl₂= 207+71=278g
223 g of PbO reacts with 73 g of HCl to form 278 g of PbCl₂
When 3.2g HCl reacts with 6.5 g PbO,
amount of PbO that reacts with 3.2 HCl = (223/73) x 3.2 = 9.77 g
Since amount of PbO present is only 6.5 g, it acts as limiting reagent.
Amount of PbCl₂ formed by 6.5 g of PbO = (278/223) x 6.5g
Number of moles of PbCl₂ formed = (278/223) x (6.5/278) moles = 0.029 moles
Related Questions: - Carnallite on electrolysis gives
- If a 0.00001 M solution of HCl is diluted thousand folds the pH of the resulting
- The compound containing coordinate bond is
- In a period, the elements are arranged in strict sequence of
- Which of the following is never true for cathode rays?
Question Type: Memory
(964)
Difficulty Level: Easy
(1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry
(94)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Carnallite on electrolysis gives
- If a 0.00001 M solution of HCl is diluted thousand folds the pH of the resulting
- The compound containing coordinate bond is
- In a period, the elements are arranged in strict sequence of
- Which of the following is never true for cathode rays?
Question Type: Memory (964)
Difficulty Level: Easy (1008)
Topics: Basic Concepts of Chemistry (94)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply