| ⇦ |
| ⇨ |
How many coulombs are required for the oxidation of 1 mole H₂O to O₂
Options
(a) 3.86 x 10⁵ C
(b) 1.93 x 10⁵ C
(c) 4.825 x 10⁴ C
(d) 9.65 x 10⁴ C
Correct Answer:
1.93 x 10⁵ C
Explanation:
H₂O → H₂ + 1/2 O₂ mole. No. of electrons involved = 2 mole = 2 × 6.023 × 10²³. 1 mole of electronic charge = 96500 C. ⇒ 2 mole of electronic charge = 2 × 96500. = 1.93 × 10⁵ C.
Related Questions: - Which of the following lanthanide is commonly used
- SO₂ reacts with Cl in sunlight to form
- Chinese white is
- The indicator used in the titration of iodine against sodium thiosulphate is
- Which statement is correct
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics
(87)
Subject: Chemistry
(2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
- Which of the following lanthanide is commonly used
- SO₂ reacts with Cl in sunlight to form
- Chinese white is
- The indicator used in the titration of iodine against sodium thiosulphate is
- Which statement is correct
Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics (87)
Subject: Chemistry (2512)
Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score
18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?
Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.
Share this page with your friends

Leave a Reply