How many coulombs are required for the oxidation of 1 mole H₂O to O₂

How Many Coulombs Are Required For The Oxidation Of 1 Chemistry Question

How many coulombs are required for the oxidation of 1 mole H₂O to O₂

Options

(a) 3.86 x 10⁵ C
(b) 1.93 x 10⁵ C
(c) 4.825 x 10⁴ C
(d) 9.65 x 10⁴ C

Correct Answer:

1.93 x 10⁵ C

Explanation:

H₂O → H₂ + 1/2 O₂ mole. No. of electrons involved = 2 mole = 2 × 6.023 × 10²³. 1 mole of electronic charge = 96500 C. ⇒ 2 mole of electronic charge = 2 × 96500. = 1.93 × 10⁵ C.

Related Questions:

  1. 2,3-Dimethyl 1-2-butene can be prepared by heating which of the following compounds
  2. Which of the following is the monoliquid propellant
  3. Which of the following is the most electropositive element
  4. When ethanal is treated with Fehling’s solution. it gives a precipitate of
  5. Butanenitrile is prepared by heating

Topics: Electrochemistry and Chemical Kinetics (87)
Subject: Chemistry (2512)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*