For a satellite moving in an orbit around the earth, the ratio of kinetic

For a satellite moving in an orbit around the earth, the ratio of kinetic energy to potential energy is

Options

(a) (1/2)
(b) 1/√2
(c) 2
(d) √2

Correct Answer:

(1/2)

Explanation:

-GMm/R² + mω²R = 0
GMm/R² = mω²R
Kinetic Energy = 1/2Iω²
KE= 1/2mR²ω² = GMm/2R
Potential energy = -GMm/R
Therefore, Kinetic energy = |Potential energy|/2
Kinetic energy/|Potential energy| = 1/2.

admin:

Related Questions

  1. A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
  2. A short bar magnet of magnetic moment 0.4 JT⁻¹ is placed in a uniform magnetic field
  3. The electric field at a distance 3R / 2 from the centre of a charged conducting
  4. As a light wave travels from one medium to another which of its following properties
  5. If A=4i+4j+4k and b=3i+j+4k, then angle between vectors A and B is