On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck

On the horizontal surface of a truck a block of mass 1 kg is placed (µ=0.6) and truck is moving with acceleration 5 ms⁻². The frictional force on block will be

Options

(a) 5 N
(b) 6 N
(c) 5.6 N
(d) 6.5 N

Correct Answer:

5 N

Explanation:

F = mass x acceleration = 1 x 5 = 5N.

admin:

Related Questions

  1. Two capacitors 3μF and 4μF, are individually charged across a 6 V battery.
  2. Two closed pipes produce 10 beats per second when emitting their fundamental nodes.
  3. A transistor-oscillator using a resonant circuit with an inductor L
  4. A body is thrown vertically up with a velocity u.It passes three points A,B and C
  5. When a biconvex lens of glass having refractive index 1.47 is dipped in a liquid