Electrons of mass m with de-Broglie wavelength λ fall on the target in an X-ray tube.

Electrons Of Mass M With Debroglie Wavelength Fall On Physics Question

Electrons of mass m with de-Broglie wavelength λ fall on the target in an X-ray tube. The cut-off wavelength (λ₀) of the emitted X-ray is

Options

(a) λ₀= 2mcλ²/h
(b) λ₀= 2h/mc
(c) λ₀= 2m²c²λ³/h²
(d) λ₀= λ

Correct Answer:

λ₀= 2mcλ²/h

Explanation:

λ = h / p ⇒ p = h / λ

KE of electrons = E = p² / 2m = h² / 2mλ²

Also in X-ray, λ₀ = hc / E = 2mcλ² / h

Related Questions:

  1. A straight conductor 0.1 m long moves in a uniform magnetic field 0.1 T.
  2. In intrinsic semiconductor at room temperature number of electrons and holes are
  3. A long horizontal rod has a bead which can slide long its length
  4. The radii of circular orbits of two satellites A and B of the earth, are 4R and R
  5. A body of mass 0.25 kg is projected with muzzle velocity 100 m/s from a tank

Topics: Atoms and Nuclei (136)
Subject: Physics (2479)

Important MCQs Based on Medical Entrance Examinations To Improve Your NEET Score

18000+ students are using NEETLab to improve their score. What about you?

Solve Previous Year MCQs, Mock Tests, Topicwise Practice Tests, Identify Weak Topics, Formula Flash cards and much more is available in NEETLab Android App to improve your NEET score.

NEETLab Mobile App

Share this page with your friends

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*